Frivilliga Radioorganisationen

FRO Stockholm

Om FRO Stockholm

FRO Stockholm är en frivillig försvarsorganisation med verksamhet i Stockholms län för dig som är intresserad av radio- och datakommunikation.

 

Inom FRO Stockholm finns följande avdelningar:

Avdelning Kommun/område
FRO Norrtälje Norrtälje
FRO Stockholm Norra Sollentuna
FRO Svartlösa-Öknebo Tumba, Södertälje, Nykvarn
FRO Södertörn Haninge, Nynäshamn

 

Radio, tele och data i samhällets tjänst

Om FRO Stockhom samarbete med Hemvärnet läs mer här >>
Om FRO Stockholm och Samhällets krisberedskap läs mer här >>
Om Sambandsservice läs mer här >>
FRO Stockholm bedriver föreningsverksamhet i vår lokal i Grimsta, föredrag, olika kurser och amatörradio, mer om det annonseras på vår hemsida och under andra punkter på vår hemsida >>


Bli medlem!

Svenska medborgare samt utländska medborgare bosatta i Sverige kan bli medlemmar.
Den som inte fyllt 18 år måste ha målsmans medgivande. Den som inte fyllt 15 år, eller är utländsk medborgare, får endast delta i föreningsverksamhet.

Klicka på "Bli Medlem" i menyn ovan och fyll i formuläret och skicka in den så blir du medlem!

Organisation FRO Stockholm

FRO Stockholm Stadgar

 

Adress FRO Stockholm
Box 243
162 13 Vällingby

E-post
stockholm@fro.se
Medlemsavgift
Plusgiro 40 38 93-1
enskild 225 kr familj 300 kr 
Besök Silversmedsplan 36
Hitta hit

 Tel / Fax
08-6642808
Övrigt
Plusgiro 60 91 82-1
Orgnr: 802409-7324      

 

 Styrelse  2017
(valda vid extrastämman 2017-08-29)

Ordförande Lennart Medin
lennart.medin@fro.se
Vice ordförande Stefan Forsberg stefan.forsberg@fro.se
Sekreterare
Jan Nilsson
jan.nilsson@fro.se
Kassör Hans Gejdebäck hans.gejdeback@fro.se
Ledamot Rikard Johnels rikard.johnels@fro.se
Ledamot Anders Wallin
Ledamot Örjan Lindblom
orjan.lindblom@fro.se
Ersättare Dag Iremo dag.iremo@fro.se
Ersättare Peter Rosenthal
peter.rosenthal@fro.se 

Funktionärer

FRO hjälper Jan Nilssom jan.nilsson@fro.se
  Joakim Guttman joakim.guttman@fro.se  mobil 0762-900002
Ungdomsansvrig Stefan Forsberg stefan.forsberg@fro.se
Utbildning Rikard Johnels rikard.johnels@fro.se
Hemvärnet Rikard Johnels rikard.johnels@fro.se  
  Anders Wallin  
Materiel Hans Gejdebäck hans.gejdeback@fro.se
Radiobulletinen Jan Stigell jan.stigell@fro.se
Nyhetsbrev Jan Lennström jan.lennström@fro.se

Revisorer och valberedning 

Revisor Kjell Sveningsson kjell.sveningsson@fro.se
  Christopher Wetterström  
Revisor suppl Halina Norberg
     
Valberedning Östen Holm osten.holm@fro.se
Jonas Andersson  
Jonas Larsson  

Inloggning

Endast för medlemmar

    

Hitta FRO nära dig

Sök